منو

تحلیل تکنیکال

شاخص کل بورس به عنوان نماگر اصلی بازار سهام، در جریان معاملات امروز به خط روند نزولی کوتاه مدت خود واکنش نشان داد و با افزایش تقاضا در کلیت بازار همراه بودیم. در صورتی که این واکنش در روزهای آتی ادامه یابد و شاهد تداوم روند مثبت شاخص کل از این ناحیه باشیم، می‌توان روند نزولی اخیر را پول بک به خط روند شکسته شده شاخص کل دانست.
نکته‌ای که نیاز است در این باب مدنظر قرار گیرد این است که شاخص کل بورس درحال‌حاضر پایین میانگین متحرک توانی ۲۵ روزه در حال معامله است و باتوجه به اهمیت و اعتباری که این میانگین متحرک برای نمودار شاخص کل دارد باید این موضوع را درنظر داشت که همواره زمانی که بازار پایین این میانگین متحرک بوده است روند صعودی قدرتمندی نخواهد داشت.
مهم‌ترین سطوح مقاومتی پیش روی شاخص کل حوالی ۱.۴۴۰ میلیون واحدی قرار دارد و سپس ناحیه ۱.۴۸۰ میلیون واحدی را شاخص در مقابل خود می‎‌بیند. این نواحی همانطور که ادوار گذشته تجربه آن را داشتیم می‌تواند چالش‌هایی را برای روند آتی شاخص کل ایجاد کند.

اندیکاتورهای مهم بازار شرایط مشابهی با شاخص کل بورس دارند و سناریو شکست روند و پول بک به آن در آنها هم مشاهده می‌شود. اندیکاتور RSI که میزان بیش خرید یا بیش فروش شدن شاخص کل را نمایان می‌کند در صورتی که بتواندی بالای سطح ۴۷ الی ۵۰ واحدی به تثبیت برسد، می‌توان چشم‌انداز مثبتی را برای آن متصور بود.

لازم به ذکر است که در اندیکاتور MACD هنوز سیگنال صعودی صادر نشده است و سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز بهتر است مادامی که شاهد کراس صعودی خطوط MACD Line و Signal Line در این اندیکاتور نبوده‌ایم شکیبایی پیشه کنند.